Mesélő középületek
Ebben a menüpontban a Tisztelt Látogatót egy virtuális sétára invitáljuk, a falu Kaposvár felőli határától a Nagykanizsa felé vezetőig, közben néhány mondatban tájékoztatva a községben található középületekről, szakrális terekről.
Még a községtábla előtt található Kaposvár felől jövet a temető (I. képtár, 7.,8. kép) , ami a falu feletti apró dombon terül el. Ide a századforduló óta temetkeznek az inkeiek, a legrégebbi sírok is e körül datálhatóak. Mind a katolikus, mind a református temetkezések ide történnek.
A faluba érkezve jobb kéz felől pillanthatjuk meg a kultúrotthont (II. képtár, 12. kép) ,amely a katolikus templomnál valamivel később épült, nem sokkal az II. világháború előtt, a Horthy-korszak végén, 1938-ban. Jelenleg egyházi kezelésben van. Az inkeiek előszeretettel bérlik ki a kultúrotthont lakodalmak és egyéb rendezvények számára.
Közvetlenül a kultúrotthon mellet található a fent említett Jézus Szíve római katolikus plébániatemplom (I. képtár, 5. kép) impozáns, eklektikus stílusban emelt épülete. Méretei mellett különlegessége templomunknak az, hogy nem a somogyi falvakban oly jellemző, 18. századi provinciális barokk stílusban épült, hanem, amint azt fent is említettük, eklektikusban, ami a gótikus és a román stílus egyesítése volt. Bejárata felett hatalmas, kör alakú rózsaablak található. Egyedülálló az is, hogy nagyméretű oltára fehérmárványból készült. Maga a templom építése 1912. június 16-án kezdődött: Kauzli Dezső veszprémi nagyprépost kezdeményezte az építkezést, és ő is szentelte fel 1920-ban, Jézus Szíve búcsújának napján. A consecratiót 1941-június 21-én végezte el dr. Czapik Gyula megyéspüspök. Nyugati mellékoltára alatt nyugszik Inke vértanú plébánosa, Padányi Sándor, akit a szovjet katonák brutálisan megkínoztak, majd holttestét megbecstelenítették, mivel az atya nem akart gyónási titkot elárulni nekik. Padányi atya 2003-ban Inke díszpolgárává lett.
A templom melletti kertben találhatjuk a plébániahivatalt (II. képtár, 13. kép). Az épület kétszintes, a templommal közel egy időben emelt, 1925 és 1927 között épült fel.
A plébániakert sarkában, a főút és az egyik utca találkozásánál találhatjuk az inkeiek számára leginkább ismert, 1928-ban emelt kálváriát (I. képtár, 9. kép). Talapzatát felirat díszíti: ,,Így szerette Isten a világot. Ugyanennek a plébániakertnek a szomszédságában van az inkei idősek ottona (II. képtár, 11. kép).
A plébiániakertet elhagyva, Nagykanizsa felé haladva pillanthatjuk meg bal kéz felől az iskola és az óvoda épületét (II. képtár, 1.,2.,3.,4.,5.,6., 7., 8. kép). Maga az iskolaépület a Szegedy grófi család tulajdonában volt egykor, mint vidéki udvarház. De előszeretettel jött ide kikapcsolódni, vadászni Bethlen István, egykor miniszterelnök (1921-1931) is. A legöregebb inkeiek emlékeznek még rá, amint a gróf sétapálcájával peckesen sétálgatva többször is végigjárt a falun, közben barátságosan szóba állt az ide valósiakkal. Azt is mondják róla, hogy szenvedélyesen szerette a futballt, még szekéren is képes volt Nagykanizsára elrándulni egy-egy jó meccs kedvéért. A klasszicista, ,,L" alaprajzú, egyszintes iskolaépület érdekessége, hogy a homlokzatán található szoborfülkében még a szocializmus ideje alatt is állt a Mária-szobor. Az óvoda épülete jóval újabb, a szocializmus idején épült, ennek megfelelő funkcionális stílusjegyeket hordozva magán. Mindkét intézmény gyönyörű, parkos helyen áll, ahol több öreg, védett fa is található.
Az iskola mögött található egyik büszkeségünk, a községi ifjúsági sportcsarnok (II. képtár, 9. kép). Sportpályáját félköríves kupola fedi. Átadására 2002 februárjában került sor. A sportcsarnok azóta több rangos helyi rendezvény, legfőképp a falunap helyszíne is volt.
Tovább haladva, a falu központjában áll az ún. ,,turulos emlékmű." (III. képtár, 2.,3. kép) Az I. világháborúban elesett inkei honvédeknek állít emléket ez az obeliszk. Talapzatán egy Juhász Gyula-idézet található egy márványlapon, amely mementót a falu vezetősége 2006. március 15-én avatott fel. Az idézet a következő:
,,Mert nem lehet feledni, nem, soha,
Amíg magyar lesz és emlékezet,
Jog és igazság, becsület, remény,
Hogy volt nekünk egy országunk e földön,
Melyet magyar erő szerzett vitézül,
S magyar szív és ész tartott meg bizony.
Egy ezer évnek vére, könnye és
Verejtékes munkája adta meg
Szent jussunkat e drága hagyatékhoz."
Az emlékműtől balra található utcában találhatjuk a modern stílusban épült református templomot (I. képtár, 4. kép). A templomot 1995 augusztusában szentelték fel és adták át a gyülekezetnek. A korábbi református templom, melynek helyén ez az új áll, a II. világháborúban szovjet bombatámadás miatt pusztult el.
Képzeletbeli utunka tovább folytatva újabb mesélő középületekért a ,,faluvégre” kell menni, pontosabban Kisdencsre, az egykori Inkeyantalfára. Az utolsó inkei utca legelején áll a kisdencsi harangláb. (I. képtár, 6. kép) Tetőzete alatt egy szoborfülke van, ahol egy fiát sirató Szűzanya, művészettörténeti névvel illetve ,,Pieta" szobra áll. Amikor a falu még nem épült ki ennyire, az itteni haranglábbal adták az inkeyantalfaliak tudtára a misék kezdetét, mivel a falu feletti dombon álló templom harangja már nem hallatszott el idáig.
A haranglábbal szemben található az I. világháborús kisdencsi honvédemlékmű.(III. képtár, 1. kép) Állapota miatt felújításra szorul, ennek kivitelezése jelenleg folyamatban van. Mögötte egy fogadalmi kálvária található a századelőről.
Már a lakóterületen túl található a kisdencsi temető. (I. képtár, 2., 3. kép) Ide az inkeiek ma már nem temetkeznek, viszont rendben tartják a sírokat. Sok itt a századfordulós, illetve I. világháború előtti sír. Halottak napján nemcsak a ma használatban lévő temető, hanem a kisdencsi is fényes a hozzátartozók által kihelyezett gyertyák fényétől.
Már a községtáblán túl található az a Mária-szobor (I. képtár, 1. kép), amit a Rohonczi felvidéki bárói család egy fiatal tagja állíttatott oda, fogadalomból. A fiatal báró ugyanis itt fordult bele az árokba akkor még újdonságnak számító automobiljával, és a szobrot szerencsés megmenekülése emlékére emeltette hálaképpen a Szűzanyának.
Figyelmét köszönjük, és szeretettel várjuk községünkben!
|